Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego. Zostało one ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Święto to przypomina o różnorodności językowej, a także o tym, iż język to narzędzie rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzi. Obchody tego dnia mają zwrócić uwagę na potrzebę troski o język ojczysty.
Z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana POLONIADA 2023, którą prowadziła nauczycielka języka polskiego, pani Małgorzata Grabowicz-Dałek.
Na wstępie społeczność szkolną wprowadzono w tematykę ww. święta poprzez odczytanie prezentacji na temat języka ojczystego.
Następnie przyszedł czas na teleturniej. Do rywalizacji stanęły dwie drużyny: NIEWOLNICY- uczniowie (sami wybrali nazwę oraz BELFRY - nauczyciele. Uczestnicy zmierzyli się z szeregiem pytań z zakresu języka polskiego.
Rozgrywki miały charakter charytatywny i zebrane fundusze obie drużyny zgodnie przekazały na rzecz prowadzącej teleturniej, za co pani dziękuje z głębi serca .
Nasz apel zakończył pokaz filmików, w których to uczniowie i nauczyciele odpowiadali na ważne pytanie: Dlaczego warto znać i szanować język ojczysty?
Zachęcamy do zapoznania się z pomysłami naszych rozmówców.
Za nami niezwykła lekcja języka polskiego pozostająca na długo w pamięci i będąca niezwykłym przeżyciem zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli.